Tärkein >> Matkaopas >> Tutustu Kiinan 7 kauneimpaan junamatkaan

Tutustu Kiinan 7 kauneimpaan junamatkaan

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

7 kauneinta junamatkaa tarjoavat paitsi kauniit maisemat päätekaupungeissa, myös hurmaavia näkymiä junien ikkunoiden ulkopuolella matkalla. Sen sijaan, että näkisit saman pilvimeren lentokoneessa, matkaasi tehostaa näkemällä erilaisia ​​maisemia junan ikkunoista.

Lue eteenpäin nähdäksesi, millä junareitillä haluat aloittaa matkasi.

1. Chengdusta Kunmingiin – 'geologisen museon' reitti

  • Pituus:1 096 km (681 mailia)
  • Kesto:suurnopeusjuna: noin 6 tuntia; normaalinopeusjuna: noin 19 tuntia.
  • Hinta:487,5 yuania (72 USD) toisesta luokasta; 372,5 yuania (60 USD) pehmeästä nukkujasta
  • Junan aikataulu:3 suurnopeusjunaa ja 4 normaalinopeusjunaa päivässä (lähtö 08:51-16:06)
  • Maisema:vuoret ja kalliot, syvät kanjonit, suuret joet Lounais-Kiinassa, pitkät sillat
kivimetsääKivimetsä, Kunming

Tämä rautatie on ollut liikenteessä heinäkuusta 1970 lähtien. Yhdistyneet Kansakunnat ylisti sitä yhtenä kolmesta ihmiskunnan luonnonvalloituksen ihmeestä 1900-luvulla entisen Neuvostoliiton Sputnik 1:n vuonna 1957 ja Kuun kivien kanssa. takaisin Yhdysvaltain Apollolta.



Se kulkee Lounais-Kiinan läpi, jossa on 56vuorten ja jokien monimutkaiset maantieteelliset alueet. Chengdun tasangon alueelta, jonka korkeus on noin 400 metriä, juna nouseenoin 2000 metrin korkeudessa, matkustaa tunneleiden ja vuorten halki. Monimutkainen maantiede rautatien varrella antaa tälle reitille nimen 'geologinen museo'.

Suositeltu Bullet Trainin aikataulu ja hinta

  • Lähtöasema: Chengdun itäinen rautatieasema
  • Pääteasema: Kunmingin eteläinen rautatieasema
Juna nro Dep. Arr. Kesto Hinta
Business-luokka Ensimmäinen luokka Toinen luokka
G2883 08:51 14:30 5 h 39 min 220 USD (1494,5 yuania) 117 USD (797,5 yuania) 72 USD (487,5 yuania)
G2887 15:06 21:44 6 h 38 min 220 USD (1494,5 yuania) 117 USD (797,5 yuania) 72 USD (487,5 yuania)

2. Pekingistä Shanghaihin – suurnopeusjuna vauraissa kaupungeissa

  • Pituus:1 318 km (819 mailia)
  • Kesto:5 tuntia n.
  • Hinta:553 yuania (89 USD) toisen luokan istuimesta
  • Junan aikataulu:38 päivittäistä suurnopeusjunaa (lähtö klo 06:43-19:08)
  • Maisema:loputtomat vehnäpellot, Keltainen joki, maalaismaisemat värikkäillä katoilla, Jangtse
bundBund, Shanghai

Peking ja Shanghai ovat kaksi enitensuosittuja kaupunkeja ensimmäistä kertaa Kiinaan matkustaville. Tämä suurnopeusjunareitti on erittäin suosittu ja ehdottomasti ajamisen arvoinen Kiinan-matkasi aikana. Se on matka, joka yhdistää joitain Kiinan tärkeimmistäkaupunkimaisemat ja viljelty maaseutumaisemia ja vuoria siltä väliltä. Junan uudet ja modernit tilat takaavat mukavan matkan.

Maisemat eivät ole yhtä upeat kuin Chengdu–Kunming-reitillä, mutta ihailtavaa on Kiinan infrastruktuuri ja laajat kaupunkialueet. Reitti tarjoaa maanpinnan tason näkymän Kiinan ytimeen sekä kauniisiin maisemiin, mukaan lukien maatalousalueet.

Suositeltu suorien junien aikataulu ja hinnat

Tätä reittiä varten suosittelemme, ettälähde Pekingistä ennen puoltapäivää nähdäksesi parhaat maisemat. Ennen puoltapäivää Pekingistä lähtee 15 G-luokan junia klo 6.43-12.00.

Nopeimmat G1-, G3-, G7-, G11- ja G21-junat, jotka lähtevät Pekingistä (tai G2, G4, G8, G10 ja G22), jotka lähtevät Shanghaista) kestävät 4 tuntia ja 28 minuuttia yhdellä pysähdyksellä Nanjing Southissa. G1/G2 lähtee ihanteelliseen aikaan klo 09.00, joten jos haluat nopean matkan parhaiden maisemien kera, ne ovat kaksi parasta.

Juna nro Dep. Arr. Kesto Hinta
Toinen luokka Ensimmäinen luokka Business-luokka
G1 lähtee Pekingistä 09:00 13:28 4 h 28 min 553 yuania
89 USD
933 yuania
150 USD
1 748 yuania
281 USD
G2 lähtee Shanghaista 09:00 13:28 4 h 28 min

'Fuxinghao' suurnopeusjunat Pekingin ja Shanghain välillä

'Fuxinghao' on uusin suurnopeusjunatyyppi, jonka huippunopeus on 350 km/h. Junissa on WIFI ja jokaisella istuimella on pistorasia. Syyskuun 21. päivästä 2017 alkaen 7 paria 'fuxinghao'-suurnopeusjunia kulkee Pekingin ja Shanghain välillä päivittäin, ja matka kahden kaupungin välillä kestää vain noin neljä ja puoli tuntia. Nämä ovat G1/G2, G3/G4, G5/G6, G7/G8, G9/G10, G13/G14 ja G17/G18.

  • Pekingin pakolliset kohteet:Kielletty kaupunki , Suuri muuri ,taivaan temppeli
  • Shanghain pakolliset kohteet: liitto,Yu puutarha,Jinmao Tower
  • Suositeltu kiertue:3 päivän Essence of Shanghai ja Watertown Tour
  • Katso Peking-Shanghai-suurnopeusjuna aikataulusta, hinnasta ja kuljetusoppaasta.

3. Xi'an Urumqiin – matka silkkitielle laajassa aavikkomaisemassa

  • Pituus:2 526 km (1 570 mailia)
  • Kesto:30 tuntia n. (1 yö ja 1 päivä tai 2 yötä ja 1 päivä junassa)
  • Hinta:747,5 yuania (120 USD) toisen luokan istuimesta
  • Junan aikataulu:12 normaalinopeuksista junaa (lähtö klo 01.37-20.28)
  • Maisema:Keltainen joki, Jiayuguanin linnoitus, Gobin autiomaa
Taivaallinen järviTaivaallinen järvi, Urumqi

Xi'anilla on pitkä historia, sillä se on ensimmäinen Kiinan neljästä suuresta muinaisesta pääkaupungista. On paljonhistoriallisia rakennuksia ja perintöjä. Urumqi on Länsi-Kiinan suurin kaupunkivärikäs uiguurietnisen ryhmän kulttuurija Silkkitien kulttuuria.

Tämä on Silkkitien matka sekä seikkailumatka. Se on täynnä Länsi-Kiinan maisemia ja herkullista ruokaa matkalla. Olet Gobin aavikon erämaassa.

Suositeltu suoran junan aikataulu ja hinta

  • Lähtöasema: Xi'anin rautatieasema
  • Pääteasema: Urumqin rautatieasema
Juna nro Dep. Arr. Kesto Hinta
Kova istuin Kova nukkuja Pehmeä nukkuja
Z41 11:10 10:36 (seuraavana päivänä) 23 h 26 min 268,5 yuania
45 USD
455,5 yuania
76 USD
718,5 yuania
120 USD

4. Dali Lijiangiin – Rentouttavin reitti

  • Pituus:159 km (99 mailia)
  • Kesto:2 tuntia n.
  • Hinta:49 yuania (8 USD) pehmeästä istuimesta
  • Junan aikataulu:2 normaalinopeusjunaa (lähtö klo 17.15-19.05)
  • Maisema:lumihuippuiset vuoret, Erhai-järvi, sininen taivas ilman ilmansaasteita
Lijiangin muinainen kaupunkiLijiangin muinainen kaupunki

Näet lumihuippuiset vuoret junasta ja arvostat Erhai-järven kauniita maisemia. Sininen taivas, vihreät vuoret ja kirkas vesi muodostavat aupea luonnon akvarellimaalaus. Voit laittaa kuulokkeet päähän kuunnellaksesi hiljaista musiikkia. Tämä on rentouttava tapa nauttia lomastasi.

Suositeltu suoran junan aikataulu ja hinta

  • Lähtöasema: Dalin rautatieasema
  • Pääteasema: Lijiangin rautatieasema
Juna nro Dep. Arr. Kesto Hinta
Kova istuin Pehmeä istuin Kova nukkuja Pehmeä nukkuja
K6121 17:15 20:06 2 h 51 min 34 yuania
5 USD
49 yuania
8 USD
69,5 yuania
11 USD
105,5 yuania
17 USD

5. Hefeistä Fuzhouhun – Kiinan kauneimmat maaseutumaisemat

  • Pituus:808 km (502 mi)
  • Kesto:4½ tuntia n.
  • Hinta:357 yuania (57 USD) toisen luokan istuimesta
  • Junan aikataulu:14 suurnopeusjunaa (lähtö klo 8.00-17.23)
  • Maisema:Jangtse, historialliset muistokäytävät, kosteikkonäkymät
Keltaiset vuoretKeltaiset vuoret, Huangshan

Tämä junareitti kulkee useiden Kaakkois-Kiinan luonnonkauniiden paikkojen läpi, enimmäkseenluonnonmaisemia ja maaseutumaisemia. Se kulkee myös kaupunkien läpi, joissa on kolme maailmanperintökohdetta - Keltaiset vuoret (Huangshan City), Mount Wuyi (Wuyishan City) ja Mount Sanqingshan (Shangraon kaupunki). Näin ollen sitä pidetään Kiinan kauneimpana rautatielinjana. Mukava ympäristö suurnopeusjunassa tekee tästä kiertueesta vaikuttavamman.

Suositeltu suoran junan aikataulu ja hinta

  • Lähtöasema: Hefein eteläinen rautatieasema
  • Pääteasema: Fuzhoun rautatieasema

Matkan varrella olevilla asemilla on paljon kauniita maisemia; voit jäädä pois jostain niistä ja nauttia matkastasi. Suosittelemme, ettäjää pois Huangshan Northissa nähdäksesi upeat näkymät Keltaisille vuorille. Lähistöllä on viehättäviä kyliä, jotka ovat kuuluisia viehättävästä arkkitehtuuristaan ​​ja keväisestä maisemasta.

G1621 Saapua Lähde Nähtävyydet
Hefei Etelä - 08:00 Jiuhua-vuori
Chaohu East 08:21 08:23 Chaohu-järvi
Pohjoinen 08:43 08:46 Tongling Yangtze River Bridge Park
Jingxian 09:03 09:05 -
Jingde 09:19 09:21 -
Pohjois-Yixian 09:38 09:40 Yin piirikunta
Pohjois-Huangshan 09:49 09:53 Keltaiset vuoret
Wuyuan 10:14 10:16 Wuyuanin piirikunta
Shangrao 10:49 10:51 Mount Sanqingshanin kansallispuisto
Wuyishan pohjoiseen 11:13 11:15 Wuyi-vuori
Jianou West 11:38 11:40 -
Nanping North 11:56 11:58 -
Fuzhou 12:35 - Xiapun mutaalueet
  • Suositeltu kiertue:4 päivän vaelluskierros Keltaisilla vuorilla

6. Xining Lhasaan – tie taivaaseen

  • Pituus:1 956 km (1 215 mailia)
  • Kesto:22 tuntia n.
  • Hinta:781 yuania (126 USD) pehmeästä nukkujasta
  • Junan aikataulu:5 normaalinopeusjunaa (lähtö klo 12.27-21.27)
  • Maisema:lumihuippuiset vuoret, upea järvinäköala, niityt
Potalan palatsiPotalan palatsi, Lhasa

Tämä junareitti on suosittu matkailijoille, jotka haluavat vierailla Tiibetissä —maailman katto. se onmaailman pisin korkealla sijaitseva junamatka, ja maisemat ovat kauniita, karuja ja melkein toisaalta - sitä kutsutaan tieksi taivaalle. Suurin osa tästä reitistä on yli 4 000 metriä pitkä ja se ylittää 5 000 metriä (16 400 jalkaa) useita kertoja.

Katso lisää aiheestaQinghai-Tiibet Raiwlay

Reitin palkintona on nähdä jyrkän kaunis osa maailmaa, johon oli lähes mahdotonta päästä. Kaupunkinäkymien sijaan näet enimmäkseenautio erämaa tai laitumet. Kun juna on lähtenyt Xiningin rautatieasemalta noin tunnin ajan, näet rajattoman sinisen järven - Qinghai-järven. Upeat näkymät junan ikkunoiden ulkopuolella vaikuttavat sinut matkasi aikana.

Katso lisää aiheestaMaisema Qinghai-Tiibet Raiwlayn varrella

Suositeltu Tiibet-kiertue:

  • 7 päivän Tiibet-matkat junalla Xiningistä
Juna nro Dep. Arr. Kesto Hinta
Kova istuin Kova nukkuja Pehmeä nukkuja
Z21 15:21 12:40 (seuraavana päivänä) 21 h 19 min 224 yuania
36 USD
495 yuania
80 USD
781 yuania
6 USD

Matkavinkkejä tälle reitille

Kesä on parasta aikaa matkustaa junalla: Suosittelemme, että matkustat junalla kesällä nauttiaksesi paremmista maisemista ja nähdäksesi alkuperäiskansat ulkona ja telttailemassa junaradan varrella jakkilaumoineen. Mutta se onerittäin vaikea saada lippuja Tiibet-junaan kesäkuusta Octobetiin. Suosittelemme, että varaat liput Tiibetin junistaniin aikaisin kuin mahdollista.

Jokaisessa hytissä on happea, joka tulee ulos pienistä tuuletusaukoista, tai halutessasi voit laittaa putken sisään sen hengittämistä varten.

Kaikkien ulkomaisten matkustajien on haettava aTiibetin maahantulolupa. Katso tarkemmat vaatimukset ja hakuohjeetTiibetin luvat matkustaa Tiibetissä.

Lue lisää Tiibetin junista.

7. Lhasasta Shigatzeen – Matkusta Mount Everestille junalla

  • Pituus:253 km (157 mailia)
  • Kesto:3 tuntia n.
  • Hinta:82,5 yuania (13 USD) pehmeästä istuimesta
  • Junan aikataulu:3 normaalinopeusjunaa (lähtö klo 11.07-18.10)
  • Maisema:Lhasa-joki, Brahmaputra Grand Canyon
Mount EverestMount Everest, Shigatze

Tämä rautatie on Qinghai–Tiibet-rautatien jatke, jonka keskikorkeus on 3 500 km (2 174 mailia). Se tekee Tiibetin matkustamisesta mukavampaa matkailijoille, erityisesti niille, jotka haluavat nähdä Mount Everestin, maailman korkeimman vuoren.

Juna kulkee Brahmaputran Grand Canyonin läpi, josta on upeat näkymät Brahmaputra-joelle junan ikkunoista. Rautatien varrella näkeepaikalliset maanviljelijät ja jakit. Ja suurimman osan ajasta voit arvostaa avuorten ja niittyjen tasankomaisema.

2 suoran junaliikenteen aikataulu ja hinnat

  • Lähtöasema: Lhasan rautatieasema
  • Pääteasema: Shigatzen rautatieasema
Juna nro Dep. Arr. Kesto Hinta
Kova istuin Kova nukkuja Pehmeä nukkuja
Z8801 11:07 14:00 2 h 53 min 40,5 yuania
7 USD
111,5 yuania
18 USD
169,5 yuania
27 USD
Z8803 15:05 17:52 2 h 47 min
  • Shigatzen pakolliset kohteet:Mount Everest, Tashilhunpon luostari
  • Suositeltu kiertue:8 päivän Lhasan ja Everestin perusleirikierros

Saatat tykätä