Tärkein >> Matkaopas >> Peking - Chengdu -junat

Peking - Chengdu -junat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Pekingin ja Chengdun välillä, molemmatsuurnopeusjunatjasäännölliset yöjunatovat palveluksessa. Pekingin läntisen rautatieaseman ja Chengdun itäisen rautatieaseman välillä kulkee 4 suurnopeusjunaa, joiden matka-aika on 8–10 tuntia. Säännölliset yöjunat kestävät noin 30 tuntia Pekingin läntisen rautatieaseman ja Chengdun rautatieaseman välillä.

Toisen luokan lippu maksaa 115 dollaria Peking-Chengdu -suurnopeusjunissa. Sleeper-liput yöjunissa maksavat 72-114 dollaria per lippu.

Peking - Chengdu suurnopeusjuna

Pekingistä Chengduun suurten nopeuksien rautatiekartta, Kiinan luotijuna



Pekingistä Chengduun suurten nopeuksien junien aikataulut

(Päivitetty 17.2.2020)

Juna nro Dep. Arr. Kesto
G89 06:53 14:38 7 h 45 min
G571 09:22 18:54 9 h 32 min
G307 09:38 19:36 9 h 58 min
G349 15:13 22:58 7 h 45 min

Napsauta nähdäksesi lisääPekingin juna-aikataulut

Chengdun ja Pekingin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 17.2.2020)

Juna nro Dep. Arr. Kesto
G350 07:00 14:46 7 h 46 min
G574 09:55 19:53 9 h 58 min
G308 10:42 20:38 9 h 56 min
G90 15:02 22:52 7 h 50 min

Napsauta nähdäksesi lisää Chengdu-juna-aikatauluja.

Peking – Chengdu suurnopeusjunalipun hinta

Business-luokka Ensimmäinen luokka Toinen luokka
2417 CNY (356 US$) 1246 CNY (183 US$) 778,5 CNY (115 USD)

toisen luokan Pekingistä Chengduun suurnopeusjunassa

Peking - Chengdu Yöjuna

  • Etäisyys:2 100 - 2 200 kilometriä (1 302 - 1 364 mailia)
  • Junien lukumäärä:1 T-juna (pikajuna), 3 K-junaa (pikajuna)
  • Päätteet:Pekingin läntinen rautatieasema,Chengdun rautatieasema
  • Kesto:28-33,5 tuntia

Juna-aikataulut Pekingistä Chengduun

Alla olevat aikataulut ovat vain viitteellisiä. Voit tarkistaa ajantasaiset Pekingistä Chengduun ja paluujuna-aikataulut käyttämällä tämän sivun yläreunassa olevaa hakukenttää tai napsauttamalla tätä .

(Päivitetty 17.2.2020)

Juna nro Dep. Arr. Kesto
K817 08:01 12: 30 + 1 28 h 29 min
k117 11:36 17: 03+ 1 29 h 27 min
T7 16:40 20:36 +1 27 h 56 min
K1363 22:06 07: 37 + 2 33 h 31 min

Yöjuna-aikataulut Chengdusta Pekingiin

(Päivitetty 17.2.2020)

Juna nro Dep. Arr. Kesto
T8 08:40 12: 31 + 1 27h 51 min
K818 19:10 21.06 + 1 25h 56 min
K1364 19:57 05:42 +2 27 h 56 min
K 118 23:59 05: 10 + 2 29 h 11 min

Peking – Chengdu yöpyminen junalippujen hinnat

Pehmeä nukkuja Kova nukkuja Kova istuin
114 USD (772 CNY) 72 dollaria (493 CNY) 38 USD (259 CNY)

Lapsilippu: yöpymislipuilla lapsilipun hinta on noin 75 % kokonaishinnasta. Kovan istuimen lasten hinta on puolet täydestä hinnasta.

Mikä juna valita?

Suurnopeusjuna vs tavallinen yöjuna

1. Matka-aika

Pekingin ja Chengdun välillä suurnopeusjunat ovat paljon nopeampia kuin tavalliset yöjunat. Suurnopeusjunilla matkustaminen säästää paljon enemmän aikaa.

2. Palvelut

Suurnopeusjunien tilat ovat uudempia, nykyaikaisempia ja edistyneempiä kuin tavallisissa yöjunissa.

Palvelut suurnopeusjunissa

3. Kuljetus rautatieasemalta

Pekingissä Pekingin ja Chengdun välisillä suurnopeuksilla junilla on sama pääteasema kuin tavallisilla yöjunilla: Pekingin läntinen rautatieasema.

Chengdussa Beijing-Chengdu -luotijunat päättyvät Chengdun itäiselle rautatieasemalle, joka on kaukana kaupungin keskustasta, mutta on kätevästi yhteydessä Chengdun metrolinjoihin 2 ja 7.

Pekingin ja Chengdun väliset yöjunat saapuvat Chengdun rautatieasemalle, joka sijaitsee keskeisellä paikalla keskustassa ja jonne pääsee Chengdun metrolinjoilla 1 ja 7.

4. Yön junalippu on halvempi kuin suurnopeusjunalippu

Kova nukkuja (72 dollaria per lippu) tavallisissa yöjunissa on halvempi kuin toisen luokan (115 dollaria per lippu) suurnopeusjunissa, mikä on hyvä valinta budjettimatkailijoille.

Muita vinkkejä

1. Suurnopeusjunille, junille G89 ja G349 Pekingistä Chengduun, junat G90 ja G350 Chengdusta Pekingiin ovat parempia valintoja niiden harvempien pysähdysten ja lyhyempien matka-aikojen vuoksi.

2. Tavallisissa yöjunissa junat T7/T8 ovat nopeimpia. Ja lippujen hinnat tälle junaparille ovat halvimmat.

Pekingistä Chengduun, juna vs lentokone

Lentokone on paljon nopeampi kuin juna

Lennon ottaminen Pekingistä Chengduun onpaljon nopeampikuin pikajunalla matkustaminen, vaikka siihen sisältyisi aika matkustamiseen lentokentille/lentokentältä ja lentokentälle nousuun. Lennon kesto Pekingistä Chengduun on 3 tuntia. Nopein juna kestää 7 tuntia 45 minuuttia.

Yön junalippu on halvempi kuin lentolippu

Säännöllinen yön junalippu on halvin kaikista Pekingin ja Chengdun välisistä kulkuvälineistä. Mutta se kestää myös pisin. Kun matkustat yöjunalla näiden kahden kaupungin välillä, suositellaan nukkujaluokkia (pehmeä nukkuja ja kova nukkuja).

Lentolippu on kilpailukykyisempi kuin suurnopeusjunalipun hinta

Turistiluokan lippu lentokoneessa Pekingistä Chengduun on noinsama hintaensimmäisen luokan lippuna suurnopeusjunissa. Mutta kun lentolippu on alennettu, lentolippu voi olla halvempi kuin toisen luokan lippu suurnopeusjunissa.

Juna on täsmällisempi

Juniin sää vaikuttaa vähemmän, joten ne ovat täsmällisempiä kuin lentokoneet. Tuolla onsuuri viiveiden todennäköisyyskun lennolla on huono sää. Sitä vastoin junat, erityisesti suurnopeusjunat, ovat hyvin aikataulutettuja ja 99-prosenttisesti ajallaan.

Junalla matkustaminen on mukavampaa ja hauskempaa

Junissa istuimet ovat yleensätilavampikuin lentokoneissa. Ja voit kävellä venyttelemään jalkojasi junamatkaa tehdessäsi. Junat tarjoavat myös enemmän ikkunoita paikalliseen elämään matkan varrella.

Kun matkustat junalla Pekingin ja Chengdun välillä, junalla matkustaminen onviihdyttävämpää. Voit surffata Internetissä matkapuhelimellasi. Mutta lentokoneessa sinun on siirryttävä nopeasti lentotilaan.

Aiheeseen liittyvät artikkelit