Tärkein >> Matkaopas >> Guangzhou – Hongkongin suurnopeusjuna

Guangzhou – Hongkongin suurnopeusjuna

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Guangzhou – Hong Kong High-Speed ​​Railway on osa Guangzhou–Shenzhen–Hong Kong High-Speed ​​Railway -junarataa, joka avattiin 23. syyskuuta 2018. Guangzhoun ja Hongkongin välillä liikennöi päivittäin 34 nopeaa junaa keskimääräisellä matkalla. aikaa vain tunti.

Suurnopeusjunat Guangzhousta Hongkongiin lähtevätGuangzhoun eteläinen rautatieasema, kulkee Humenin ja Shenzhenin pohjoisosan läpi ja saavut Hongkongin läntiseen Kowloonin asemalle, jonka matka 170 kilometriä (106 mailia) kestää noin tunnin. Tämä suurnopeusjunarata yhdistää myösvaltakunnallinen suurnopeusverkkomukaan lukien Peking–Guangzhou-rautatie, mikä vähentää merkittävästi matka-aikaa mantereen kaupunkien ja Hongkongin välillä.

Guangzhoun ja Hongkongin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 13.2.2020)



Guangzhou South Station'Guangzhou South' Hong Kong West Kowloon Station'西九龍'
Junan numero Lähtöaika Saapumisaika Kesto
G6501 06:48 07:43 55 min
G6505 07:23 08:29 1 h 6 min
G6515 07:55 08:56 1 h 1 min
G6547 08:05 09:14 1 h 9 min
G6523 08:30 09:29 59 min
G6531 08:56 10:13 1 h 17 min
G6539 09:22 10:22 1 h
G6581 09:49 10:57 1 h 8 min
G6503 10:00 10:47 47 min
G6507 10:28 11:21 53 min
G6113 10:33 11:26 1 h 1 min
G6517 10:53 11:53 1 h
G6525 11:13 12:10 57 min
G6549 11:23 12:28 1 h 5 min
G6533 11:55 13:04 1 h 49 min
G6541 12:13 13:29 1 h 16 min
G6583 12:26 13:18 52 min
G6509 13:10 14:11 1 h 1 min
G6519 13:49 14:41 52 min
G6527 14:20 15:16 56 min
G6535 15:00 15:48 48 min
G6543 15:25 16:22 57 min
G6511 15:51 16:50 59 min
G311 16:02 16:55 53 min
G6521 16:12 17:16 1 h 4 min
G6551 16:52 18:08 1 h 16 min
G6537 17:35 18:22 47 min
G6585 17:43 18:42 59 min
G79 18:06 18:58 52 min
G6529 18:27 19:31 1 h 4 min
G6513 18:37 19:35 1 h 4 min
G6545 19:04 20:09 1 h 5 min
G6587 20:25 21:34 1 h 9 min
G99 21:37 22:29 52 min

Bullet-juna-aikataulut Guangzhousta Hongkongiin

Hongkongista Guangzhouhun Bullet-junaaikataulut

(Päivitetty 13.2.2020)

Hongkongin läntinen Kowloonin asema'西九龍' Guangzhoun eteläiselle asemalle 'Guangzhou South'
Junan numero Lähtöaika Saapumisaika Kesto
G80 08:05 08:56 51 min
G6582 08:30 09:28 58 min
G6506 08:51 09:55 1 h 4 min
G6516 09:16 10:22 1 h 6 min
G6524 09:49 10:42 53 min
G6548 10:00 10:47 47 min
G6532 10:34 11:34 1 h
G6540 10:44 11:49 1 h 5 min
G100 11:10 12:01 51 min
G6584 11:17 12:07 50 min
G6508 11:49 12:53 1 h 4 min
G312 12:06 13:05 59 min
G6518 12:21 13:30 1 h 9 min
G6526 12:45 13:59 1 h 14 min
G6534 13:24 14:34 1 h 10 min
G6542 13:55 14:59 1 h 4 min
G6510 14:30 15:25 55 min
G6520 15:00 15:47 47 min
G6550 15:35 16:33 58 min
G6536 16:17 17:15 58 min
G6586 16:23 17:22 59 min
G6528 17:05 17:59 54 min
G6512 17:10 18:04 54 min
G6114 17:15 18:09 54 min
G6544 17:35 18:22 47 min
G6552 18:38 19:44 1 h 6 min
G6588 19:02 20:00 58 min
G6502 19:36 20:36 1 h
G6530 19:58 20:56 58 min
G6514 20:10 21:07 57 min
G6538 20:23 21:27 1 h 4 min
G6546 20:31 21:38 1 h 7 min
G6522 20:58 21:58 1 h
G6504 22:50 23:41 51 min

Hongkongista Guangzhouhun Bullet-junaaikataulut

Guangzhou – Hongkongin suurnopeusjunien paikkaluokat ja lippujen hinnat

Lipputyypit Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
Aikuisten lippu 67 USD (452 ​​CNY) 48 USD (323 CNY) 32 dollaria (215 CNY)
Lasten lippu 34 dollaria (226 CNY) 24 dollaria (162 CNY) 16 USD (108 CNY)

Mitä eroa on kolmen istumaluokan välillä?

Istuimet Guangzhou - Hong Kong -suurnopeusjunassa

Guangzhou – Shenzhen – Hongkongin suurnopeusrautatie

Jotkut Guangzhousta Hongkongiin liikennöivät suurnopeusjunat pysähtyvät Shenzhenissä ja Futianissa. Matka-aika Guangzhoun ja Shenzhenin välillä on 36 minuuttia; Shenzhenistä Hongkongiin on 14 minuutin matka.

Lue lisää suurnopeusjunista Guangzhou–Shenzhen–Hongkong.