Tärkein >> Matkaopas >> Fuzhou–Xiamen suurnopeusjunat

Fuzhou–Xiamen suurnopeusjunat

Kiinan junalippujen varaus Ole hyvä ja valitse

Nopeat junat kulkevat usein Fujianin maakunnan pääkaupungin Fuzhoun ja Kiinan kuuluisan turistikaupungin Xiamenin välillä. Matka kestää 1-4 tuntia erilaisten junareittien ja terminaaliasemien vuoksi. Suurnopeusjunat liikennöivät eri juna-asemilla molemmissa kaupungeissa. Bisnes-, ensimmäisen ja toisen luokan istuimet ovat saatavilla aluksella.

Nopeita faktoja

  • Etäisyys:200–260 kilometriä (124–161 mailia)
  • Päätteet:Fuzhoun rautatieasema, Fuzhoun eteläinen rautatieasema, Xiamenin pohjoinen rautatieasema, Xiamenin rautatieasema
  • Huippunopeus:300 km/h (186 km/h)
  • Kesto:1-4 tuntia

Fuzhoun ja Xiamenin suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 16.3.2020)

Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
D6409 07:59 09:44 1 h 45 min
D2323 09:36 11:07 1 h 31 min
G1653 11:58 13:31 1 h 33 min
D2331 12:25 14:16 1 h 51 min
G1669 13:16 14:57 1 h 41 min
G6575 14:24 16:16 1 h 52 min
D2281 16:40 18:05 5 h 3 min
  • Fuzhousta Xiameniin kulkee yli 80 luotijunaa, lähtöajat ovat klo 7.59-21.00. Aikataulussa mainitut junat ovat joitain niistä. Tutustu Fuzhoun ja Xiamenin suurnopeusjunien aikatauluihin.
  • Fuzhousta Xiameniin kulkevat suurnopeusjunat liikennöivät molemmissa kaupungeissa eri juna-asemilla. Kiinnitä huomiota junasi lähtö-/tuloasemiin junalippuja varatessasi.

Xiamenin ja Fuzhoun suurnopeusjunien aikataulut

(Päivitetty 16.3.2020)



Junan numero Lähtö Saapuminen Kesto
G2046 07:07 08:50 1 h 43 min
G1674 10:11 11:35 1 h 24 min
G2352 11:11 13:13 2 h 2 min
D3132 12:11 13:48 1 h 37 min
G1656 14:10 15:52 1 h 42 min
G1668 15:36 17:19 1 h 43 min
D2312 20:37 22:03 1 h 26 min
  • Fuzhousta Xiameniin kulkee yli 80 luotijunaa, lähtöajat ovat klo 7.07-20.56. Aikataulussa mainitut junat ovat joitain niistä. Tarkista Xiamen - Fuzhou suurnopeusjuna-aikataulut .
  • Xiamen–Fuzhou-suurnopeusjunat liikennöivät molempien kaupunkien eri juna-asemilla. Kiinnitä huomiota junasi lähtö-/tuloasemiin junalippuja varatessasi.

Fuzhou–Xiamen suurnopeusjunien lippujen hinnat

Junan tyyppi Business Class Ensimmäinen luokka Toinen luokka
G Juna 268,5 ¥ (39 $) 144 ¥ (21 dollaria) 89,5 ¥ (13 $)
D Juna - 296,5 ¥ (42 $) 185,5 ¥ (27 $)